Założenia umowy rezerwacyjnej — kiedy ją podpisujemy?
Umowy rezerwacyjne są właściwie w 99% zarezerwowane dla rynku pierwotnego. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego stosuje się je wyjątkowo rzadko i w bardzo konkretnych przypadkach. Umowa rezerwacyjna z deweloperem to za dokument, który często inicjuje proces zakupu mieszkania. Umowa rezerwacyjna mieszkania to wyraźny sygnał z twojej strony, że od niezobowiązującego zapytania i zainteresowania lokalem przechodzisz do deklaracji chęci jego zakupu. W umowie rezerwacyjnej najczęściej pojawia się zapis o zadatku, który dla dewelopera stanowi potwierdzenie poważnego zainteresowania zakupem mieszkania. Umowę rezerwacyjną ty z kolei podpisujesz po to, by zagwarantować sobie, że deweloper nie sprzeda tego konkretnego mieszkania komuś innemu.
Co daje ci umowa rezerwacyjna?
Dopiero przejście od umowy rezerwacyjnej do podpisania umowy deweloperskiej stanowi dla ciebie zobowiązanie dotyczące zakupu mieszkania. Umowa przedwstępna, deweloperska bardzo często podpisywana jest bowiem w sytuacji gdy mieszkanie nie jest jeszcze gotowe do odbioru, nie można więc podpisać właściwej umowy. Pamiętaj jednak, aby uważnie pochylić nie nad elementami umowy przedwstępnej. Po odbiór mieszkania przyjdź zaś z fachowcem, który pomoże sprawdzić jakość lokalu. To wszystkie jednak dotyczy sytuacji, w której w 100% decydujesz się na kupno. Umowa rezerwacyjna nie jest dokumentem, który o tym świadczy. W żadnym wypadku nie może stanowić podstawy do zmuszenia cię do zakupu nieruchomości.
Umowa rezerwacyjna to jedynie sygnał poważnego zainteresowania zakupem. Opłata rezerwacyjna, jaką jesteś gotowy ponieść w związku z jej podpisaniem, to dla dewelopera sygnał twojej poważnej deklaracji i blokada możliwości sprzedania tego samego lokalu komuś innemu. Zerwanie umowy tego typu nie ma poważniejszych konsekwencji poza ewentualną utratą opłaty rezerwacyjnej (tutaj wiele zależy od konstrukcji umowy).
Więcej o odbiorze mieszkania przeczytasz na stronie Pewnylokal.pl założonej przez K. Przetacznika i P. Semeniuka.
Umowa rezerwacyjna a umowa deweloperska. Jak zarezerwować mieszkanie od dewelopera?
Jeśli chcesz kupić mieszkanie w nowo powstającym bloku, który cieszy się dużym zainteresowaniem, rozważ podpisanie umowy rezerwacyjnej. Daje ona bezpieczeństwo i gwarancję, że przez określony czas deweloper będzie to mieszkanie "trzymał" dla ciebie. To może ci dać czas na ostateczną decyzję, weryfikację posiadania odpowiednich środków, ich zgromadzenie. Pamiętaj jednak, że pełną gwarancję zakupu mieszania uzyskujesz dopiero w momencie zawarcia umowy deweloperskiej.
Napisz komentarz
Komentarze