Reklama

Góra Kalwaria. Przejmująca wystawa

Urząd miasta i gminy przygotował oraz opublikował wirtualną wystawę z okazji 78. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz "Twarze numerów obozowych. Z Góry Kalwarii do fabryki śmierci". Trafiali do niego mieszkańcy gminy, a o części z nich przypomina właśnie ekspozycja.
Góra Kalwaria. Przejmująca wystawa

Źródło: UMiG Góra Kalwaria

Autorem tej przejmującej wystawy "Twarze numerów obozowych. Z Góry Kalwarii do fabryki śmierci" jest Robert Korczak, pracownik wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Można ją obejrzeć pod linkiem: https://gorakalwaria.pl/galeria/1979. Składa się z ocalałych fotografii więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu, którzy urodzili się lub/ i mieszkali na terenie miasta oraz jego okolic. Są to: Jan Białek, Jan Biczyk, Henryk Błeszyński, Wincenty Buczek, Józef Dzwonkowski, Zdzisław Kowalski, Edward Marchocki, Stanisław Marciniak, Feliks Pękalski, Jan Piekarniak, Edward Pulkowski, Jan Rytko, Eugeniusz Sobieraj, Józef Traczyk, Marian Walczyński, Henryk Walicki, Józef Ziegler.

Jedno ze zdjęć tworzących wystawę Twarze numerów obozowych. Z Góry Kalwarii do fabryki śmierci

Jak tłumaczy urząd miasta i gminy, publikując archiwalia oświęcimskiego muzeum chciano upamiętnić mieszkańców, którzy dla okupanta byli jedynie numerami obozowymi. – Co najmniej sześciu z nich nie przeżyło pobytu w tym piekle na ziemi – podkreślono w opisie wystawy. 

Niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu wyzwolono 27 stycznia 1945 roku. Do faszystowskiej fabryki śmierci przed 78. laty wkroczyli – paradoksalnie przedstawiciele innego totalitaryzmu, czyli żołnierze radzieccy. 

Wywiezieni albo rozstrzelani na miejscu

Twórca wirtualnej ekspozycji przypomina, że ludność Góry Kalwarii trafiała również do wielu innych niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Najwięcej osadzono w Treblince, gdzie życie straciło większość Żydów z getta górskokalwaryjskiego. Niemiecki okupant przystąpił do likwidacji getta żydowskiego w Górze Kalwarii 25 lutego 1941 roku. W ciągu zaledwie dwóch dni wysiedlono z niego do getta w Warszawie około 3 tys. Żydów, a ok. 300 chorych, słabych i próbujących się ukryć zostało na miejscu rozstrzelanych. Z getta warszawskiego więźniów wywieziono w 1942 roku do obozu zagłady w Treblince. W wyniku tych działań faszystowskich Niemiec Góra Kalwaria straciła blisko połowę swoich mieszkańców. Holokaust przeżyło tylko kilkudziesięcioro miejscowych Żydów, a obecnie nie mieszka tu ani jeden przedstawiciel dawnej społeczności żydowskiej. 

 

 

 

 

Czytaj też: Góra Kalwaria. Wraca DPL, ale na razie na pół gwizdka (przegladpiaseczynski.pl)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama