Strategia określa długofalowe kierunki działania samorządu. Obecnie obowiązujący dokument stał się nieaktualny z uwagi na zmiany prawne, ale też zmiany gospodarcze i społeczne. – Nowe są problemy, potrzeby i oczekiwania mieszkańców oraz interesariuszy – tłumaczy urząd konieczność opracowania dokumentu do roku 2040. Impulsem było także rozpoczęcie prac nad Strategią Rozwoju Metropolii Warszawskiej. Ponadto strategia jest podstawą przy pozyskiwaniu środków zewnętrzny.
W stworzenie dokumentu zaangażowani będą zewnętrzni eksperci oraz mieszkańcy, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy. Jesienią odbędą się konsultacje społeczne przygotowanego przez ekspertów materiału.
Nowy plan z myślą o sali
Sala teatralno-koncertowa z funkcją kina to marzenie lokalnych miłośników kultury, zarówno jej twórców, jak i odbiorców. Organizowane dotąd w centrum miasta imprezy teatralne czy muzyczne, które odbywały się „pod chmurką”, niejednokrotnie przerywała lub odwoływała kapryśna aura. Mała salka w Ośrodku Kultury przy ul. Kościuszki 49 nie zaspokaja potrzeb mieszkańców. Miasto tłumaczy, że między innymi z myślą o budowie sali z parkingiem podziemnym pracuje nad nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego centrum Piaseczna. – Zmiana planu pozwoli również na ogłoszenie konkursu architektonicznego na rewitalizację wschodniej pierzei rynku, która dziś raczej nie jest ozdobą miasta – przyznaje Joanna Ferlian-Tchórzewska z biura promocji i kultury Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. – W przyszłości zaś będzie można zbudować nową siedzibę urzędu miejskiego – dodaje.
Granice planu, będącego obecnie w opracowaniu, wyznaczają w przybliżeniu, od północy – ulica Chyliczkowska, od wschodu – ul. Zgoda, od południa – okolice osłoniętego odcinka koryta Perełki, a od zachodu – ulice: Warszawska, Piłsudskiego, Sierakowskiego.
A gdzie zieleń?
– Sala na kilkuset widzów to będzie korzyść dla centrum kultury i lepsza efektywność wydatkowania środków – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. Jak przyznaje, nad lokalizacją takiego obiektu zastanawiano się kilka lat. – Po wielu dyskusjach uznaliśmy, że szukamy miejsca właśnie w jego centrum – dodaje Putkiewicz.
Burmistrz zastrzegł, że plan nie powstaje po to, aby w mieście deweloperzy stawiali 9-piętrowe bloki. Obowiązujące 14 metrów dla zabudowy usługowej i mieszkaniowej wielorodzinnej ma zostać zachowane. Jedynie dla terenów usług publicznych, na których miałyby powstać sala i ratusz, dopuszczalna zabudowa sięgnie aż 25 m. – Chcemy uniknąć sytuacji, w której będziemy budować obiekt za kilkadziesiąt milionów złotych i zabraknie dwóch metrów na lokalizowanie klimatyzatorów czy urządzeń technicznych – tłumaczy burmistrz.
Mieszkańców martwi jednak nie tylko wysokość planowanej sali, która miałaby wyrosnąć w sąsiedztwie parku, ale także jej zabudowa, sięgająca 90 proc., a więc pozostawiająca niewielką przestrzeń na zieleń, której w Piasecznie tak bardzo brakuje. Ponadto nie wszystkim podoba się wizja wprowadzania do centrum miasta kolejnych budynków wielorodzinnych w obszar historycznego centrum, do których budowy zachęcać ma dokument.
Co z adaptacją miasta do zmian klimatu? – Będzie bardziej widoczna w kolejnych planach, sporządzanych dla ścisłego centrum miasta, obejmujących tereny związane z Traktem nad Perełką. Również w planie etapu II wskazany jest teren zieleni łączący centrum z parkiem, stanowiący część traktu – dodaje Joanna Ferlian-Tchórzewska.
Do projektu noweli planu wpłynęło 10 uwag, które są obecnie rozpatrywane przez urząd.
Napisz komentarz
Komentarze