W wyborach do europarlamentu 2024 Polki i Polacy wybiorą 53 osoby, które będą reprezentować Polskę w organie prawodawczym Unii Europejskiej – Parlamencie Europejskim. Posłanki i posłów do Europarlamentu wybieramy na 5-letnią kadencję. Łącznie będzie to 720 europarlamentarzystów z 27. krajów członkowskich.
To kolejne w tym roku wybory, po samorządowych, które odbyły się w kwietniu.
Wybory do europarlamentu 2024 – kiedy i gdzie głosować?
Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7.00 do 21.00. Obwody do głosowania, a tym samym lokale, w których będziemy głosować, najczęściej będą te same jak podczas wyborów samorządowych, ale nie wszędzie.
Wybory europejskie – uwaga na nowe siedziby komisji!
Jeśli nie jesteśmy pewni, w którym lokalu powinniśmy oddać głos, możemy to sprawdzić w wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/obwodowe/wyszukiwarka?obszar=141804
Wybory do europarlamentu 2024 – ile kart do głosowania?
W wyborach europejskich wyborcy otrzymają tylko jedną kartę do głosowania. Zanim oddamy głos, warto najpierw sprawdzić, czy na karcie znajdują się dwie pieczęcie – obwodowej komisji wyborczej i (wydrukowany odcisk pieczęci) okręgowej komisji wyborczej. Bez tych dwóch pieczęci nasza karta nie będzie ważna.
Wybory do europarlamentu – jak głosować, by oddać ważny głos?
Na karcie do głosowania zaznaczamy wybranego przez nas kandydata, stawiając przy nim w odpowiednim okienku znak X, w obrębie jednej kratki. Głosujemy tylko na jednego kandydata, tylko z jednej listy. Postawienie większej liczby znaków X, czyli wybranie większej liczby kandydatów, lub niepostawienie żadnego znaku X sprawią, że nasz głos będzie nieważny.
Aby głos był ważny, należy pamiętać o postawieniu X, czyli dwóch przecinających się linii wewnątrz kratki.
Listy do europarlamentu 2024
Na listach wyborczych każdego z siedmiu komitetów znajduje się po 10 kandydatek i kandydatów. Kto kandyduje w okręgu nr 4 sprawdzić można m.in. na stronie PKW https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/kandydaci.
Wybory europejskie – kto może głosować?
W głosowaniu może uczestniczyć każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w na terenie naszego kraju mogą głosować także obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi, którzy są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Wybory parlamentarzystów PE 2024 – bezpłatna komunikacja
Podobnie jak podczas wyborów samorządowych, Zarząd Transportu Miejskiego w dniu wyborów oferuje darmowe przejazdy komunikacją miejską. Pasażerowie nie muszą kasować biletów w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego i będą mogli skorzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej w granicach 1. i 2. strefy biletowej.
W ramach oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD tego dnia darmowe będą też przejazdy WKD-ką (w granicach 1 strefy biletowej) oraz w pociągach Kolei Mazowieckich (w 1+2 strefie biletowej).
Ponadto niektóre gminy w dniu wyborów europejskich organizują przejazdy dodatkowych linii autobusowych. Szczegółów należy szukać na stronach poszczególnych miast i gmin.
Czym jest Parlament Europejski?
PE jest jedynym na świecie ponadnarodowym zgromadzeniem wybieranym w wyborach bezpośrednich. Posłanki i posłowie tego organu reprezentują interesy obywateli UE na szczeblu europejskim.
PE określa budżet UE i kontroluje to, jak wydawane są pieniądze. Ponadto w porozumieniu z przedstawicielami rządów krajów unijnych europarlamentarzyści kształtują nowe akty prawne i decydują o prawach mających wpływ na wszelkie aspekty życia w UE – od wspierania gospodarki i bezpieczeństwa, po walkę z ubóstwem czy zmianami klimatycznymi.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze