A ponieważ byłam uczestnikiem tego wydarzenia to w serii „Tu zaszła zmiana” chętnie o nim opowiem. Pretekstem do tej opowieści jest przekazane przez mieszkankę Piaseczna zdjęcie jej ojca pana Feliksa, który trudnił się prowadzeniem kina objazdowego i podróżował od miasteczka do miasteczka, od wsi do wsi samochodem z kliszami filmów ku uciesze widzów. Film „Awantura o Basię”, który wówczas został wyświetlony na ekranie w Piasecznie, powstał w 1959 r. Obraz filmowy nakręcono na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego, którego opowiadania były chętnie czytane i uwielbiane przez dzieci. W tym filmie piękne jest wszystko, co czyni, że film zdobywa dużo widzów i nigdy się nie starzeje. Zacznę od projektanta kostiumów. Był nim sam Jan Marcin Szancer znakomity ilustrator książek dla dzieci. Aktorzy to plejada polskich najlepszych odtwórców ról filmowych tamtej epoki: Ewa Krasnodębska, Jerzy Duszyński, Roman Niewiarowicz, Mieczysław Gajda itd. W epizodach można zobaczyć, nawet Bogumiła Kobielę. Dziewczynkę Basię zagrała urocza mała aktorka Małgosia Piekarska.
Dziś już trudno dociec, dlaczego ten film został wyświetlony nie w budynku kina w Piasecznie, które istniało w mieście od kilku dekad, tylko w dość prowizorycznych warunkach.
Wróćmy do kina objazdowego, które prowadził pan Feliks Górecki mieszkaniec Zalesia Dolnego zamieszkały przy al.3 Maja 4 i pracujący w firmie „Kino ruchome”. Nawiasem mówiąc, budynek przy al.3 Maja to ten sam budynek, który mieścił też salonik fryzjerski i pocztę dobrze znany mieszkańcom Zalesia. Wkrótce postaram się napisać więcej o panu Góreckim i jego ciekawej pracy w firmie „Kino ruchome”. Czy to na pewno pan Feliks Górecki wyświetlał w Piasecznie film „Awantura o Basię” ,nie wiem, ale warto o tym się dowiedzieć od świadków tamtego wydarzenia. Na koniec trochę magii. Pomyślałam, że to ciekawe, że w miejscu, gdzie kiedyś zobaczyłam swój pierwszy film na dużym ekranie, znów zawitało kino, tym razem w letnie wieczory.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze