Reklama

Zaszczep się przeciwko grypie!

Nie tylko COVID-19, ale także niezmiennie wirus grypy stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Okazuje się, że gminne programy darmowych szczepień przeciwko grypie dla seniorów znikają, ale wciąż można korzystać z refundacji, tylko że rządowej.
Zaszczep się przeciwko grypie!

Źródło: Pixabay

Jak informuje ministerstwo Zdrowia, w sezonie 2024/2025 dostępne są tylko inaktywowane szczepionki przeciw grypie, podawane we wstrzyknięciu.

Szczepionki są bezpłatne dla:

  • dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra)
  • dorosłych w wieku 65+ lat (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra)
  • kobiet w ciąży i połogu (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra

    Ponadto szczepionki przeciw grypie w ramach 50% refundacji dostępne są dla:

  • dorosłych w wieku 18-64 lata (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra)
  • dorosłych w wieku 60 lat i więcej szczepionka Efluelda Tetra z dużą dawką antygenów (refundacja obowiązuje od 01.10.2024).

Jak uzyskać kwalifikację i receptę na szczepienie?

Niezależnie od tego o jaką refundację chcemy się ubiegać, w każdym przypadku konieczne jest uzyskanie recepty od lekarza lub odpłatnej recepty od farmaceuty. NFZ finansuje proces kwalifikacji do szczepienia i samo podanie szczepionki.

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej może wykonać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, higienistka szkolna.

W przypadku dzieci, badanie kwalifikacyjne mogą przeprowadzić jedynie lekarze.

W każdej sytuacji przed wykonaniem szczepienia potrzebna jest recepta. W sytuacji kiedy receptę wystawia farmaceuta, pacjent płaci za pełny koszt preparatu. 

Gdzie można się zaszczepić?

Szczepienia mogą być wykonywane w podmiotach leczniczych (dzieci i dorośli). Wakcyna może być podana dorosłym także wybranych aptekach.

Grypa – jak można się zarazić?

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, która może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci, szczególnie u osób starszych. Pojawia się co roku, a każdego sezonu chorują setki tysięcy osób. Bardzo łatwo zarazić się jej wirusem, który obecny jest w kropelkach śliny czy wydzieliny z nosa, a te łatwo rozprzestrzeniają się podczas kichania czy kasłania.

Szczepienia dają wysoką ochronę przed chorobą, a nawet jeśli pacjent złapie grypę, przejdzie ją dużo łagodniej i ma szansę uniknąć poważnych powikłań.

Szczepiąc się przeciwko grypie chronimy także osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjąć szczepionki, a wirus grypy może być dla nich niebezpieczny.

CZYTAJ TEŻ: 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama