Reklama

Z wizytą w Panoptikum

Wójt Gminy Lesznowola opowiedziała w mediach społecznościowych o wizycie na budowie centrum kompetencji dla muzeów. Budynek imponuje, a na mieszkańców po otwarciu czekać będą liczne atrakcje.
Z wizytą w Panoptikum

Źródło: Agnieszka Adamus Gmina Lesznowola

Panoptikum to nowoczesna przestrzeń łącząca funkcje magazynowe, konserwatorskie, fotograficzne i digitalizacyjne oraz pomieszczenia edukacyjno-konferencyjne, która powstaje w gminie Lesznowola.

– Inwestycja zlokalizowana jest na terenie należącym do Skarbu Państwa o powierzchni 18 ha w gminie Lesznowola. Budynek będzie przyjazny środowisku. Projekt zakłada między innymi lokowanie na terenie inwestycji budek lęgowych dla ptaków, hoteli dla owadów, maksymalne obniżenie energochłonności, wykorzystanie wody deszczowej, zastosowanie pomp ciepła oraz umieszczenie paneli fotowoltaicznych na powierzchni dachu. Projekt zakłada zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia budynku: organizację parku, placu zabaw, ścieżek rowerowych, alejek spacerowych, miejsc wypoczynku, dróg dojazdowych, parkingów oraz miejsc ładowania samochodów elektrycznych  – informuje Narodowy Instytut Muzeów.

fot. Agnieszka Adamus Gmina Lesznowola

Wzory z północy Europy

Idea tego miejsca wzorowana jest na podobnych budynkach w Danii, Holandii czy Finlandii. Istnieje bowiem potrzeba stworzenia punktu, w którym można by przechowywać i opracowywać muzealne zbiory.

– W polskich muzeach przechowuje się ok. 20 milionów muzealiów, a liczba ta stale rośnie. Tylko niewielka ich część jest eksponowana na wystawach, większość znajduje się w magazynach. Tylko największe muzea dysponują przestrzenią magazynową o warunkach klimatycznych gwarantujących bezpieczeństwo zbiorów, nieliczne zaś posiadają własne pracownie konserwatorskie i digitalizacyjne – podaje Narodowy Instytut Muzeów. 

Panoptikum to 15 tys. m2 powierzchni, na którą składają się przestrzeń magazynowa, pracownie specjalistyczne, pomieszczenia pracy studialnej, część administracyjna i przestrzeń edukacyjno-konferencyjna, w skład której wchodzą: sala edukacyjna, sala konferencyjna, sala ekspozycyjna i kawiarnia. Koszt inwestycji to blisko 200 mln zł.

– PANOPTIKUM zapewni szeroki wachlarz usług dla muzeów z całej Polski i stanie się ważną instytucją wspierającą rozwój kadr muzealnych, zapewniającą bezpieczeństwo przechowywanych zbiorów, edukującą i ułatwiającą dostęp do kultury lokalnej społeczności. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Polsce i Europie Środkowej. Nowa inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby polskich muzeów, które nie posiadają własnej lub wystarczającej przestrzeni do przechowywania i konserwacji zbiorów – mogliśmy przeczytać w 2023 roku na stronie gminy Lesznowola.

fot. Agnieszka Adamus Gmina Lesznowola

Pod okiem pani wójt

Na budowie Panoptikum pod koniec września zawitała wójt Marta Natalia Maciejak.

– To co mnie najbardziej cieszy, to zielona ogólnodostępna przestrzeń, z której już wkrótce będą mogli korzystać Mieszkańcy. W bezpośrednim otoczeniu budynku powstaną m.in.: park, plac zabaw, ścieżki rowerowe, alejki spacerowe, miejsca wypoczynku, duży parking z miejscami do ładowania samochodów elektrycznych. Co ważne część parkowo-rekreacyjna będzie całkowicie dostępna od ulicy Końcowej w Magdalence: projekt nie zakłada budowy ogrodzenia – napisała w mediach społecznościowych wójt Lesznowoli.

Jak podkreśliła Marta Natalia Maciejak, mieszkańcy będą mogli też skorzystać z wielu interesujących wydarzeń i atrakcji, gdy Panoptikum się otworzy, w tym z wykładów i warsztatów tematycznych, wystaw czy spotkań autorskich.

Ukończenie budowy planowane jest na kwiecień 2025 roku, a uroczyste otwarcie w IV kwartale. 

Czytaj także:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama