W ubiegłym roku w Ogrodzie Miejskim przy ul. Ks. Zygmunta Sajny stanęła druga w gminie tężnia solankowa. Przypomnijmy, że inwestycja kosztowała prawie 250 tysięcy złotych, z czego 178 tysięcy zł pokryje dotacja przyznana przez samorząd województwa mazowieckiego. Kiedy mieszkańcy na nowo będą mogli korzystać z tężni w centrum miasta?
– Tężnia jeszcze nie została uruchomiona ze względu na nocne przymrozki, ale w przyszłym tygodniu zamierzamy rozpocząć sezon – przekazał nam Piotr Chmielewski, Zastępca Burmistrza Gminy Góra Kalwaria.
Zapytaliśmy również o to, czy na terenie gminy pojawią się kolejne tężnie.
– Póki co nie mamy zamiaru uruchamiać kolejnych tężni. Zdowie naszych mieszkańców jest najważniejsze, ale musimy brać pod uwagę również koszty eksploatacyjne - tzn. uzupełniania solanki – podkreślił Piotr Chmielewski.
Dobroczynne właściwości inhalacji
Lecznicza sesja powinna trwać minimum pół godziny. Pod wpływem słońca i wiatru tworzy się mgiełka bogata m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo. Inhalacje solankowe są pomocne w leczeniu chorób układu oddechowego. Ponadto zalecane są jako wspomaganie w leczeniu nadciśnienia tętniczego i alergii, wzmacniają system odpornościowy i pomagają wypocząć i zregenerować siły. Lecznicza sesja powinna trwać minimum pół godziny i być regularnie powtarzana.
Z tężni nie powinny natomiast korzystać osoby po świeżo przebytym zawale, z chorobami nowotworowymi, chorujące na niewydolność naczyń wieńcowych serca, z niskim ciśnieniem krwi i z gorączką, a także nadczynnością tarczycy i nadwrażliwością na jod, brom i inne jony zawarte w solance.

Napisz komentarz
Komentarze