O wyjątkowym dokumencie poinformował Wiceprzewodniczący Rady Gminy Lesznowola Konrad Tkaczyk.
– 23 stycznia 2024 roku spotkałem się z Panem Pawłem Seligą. Pan Paweł przekazał mi księgę, w której znajdują się historyczne protokoły z zebrań wiejskich z lat 1896 (pisanych jeszcze cyrylicą) aż do 1938 roku. Nie każdy rok oczywiście jest ujęty, ale jest to dokument na dzień dzisiejszy bezcenny. Pan Paweł jest wieloletnim mieszkańcem Zgorzały i przechował ten dokument przez dekady. Poprzednią osobą, która dbała o te protokoły, był p. Józef Osiński. Także dzięki obu Panom udało się przechować do dnia dzisiejszego ten prawie 130-letni dokument. Jest on ręcznie pisanym zbiorem protokołów, do 1905 roku były pisane tylko cyrylicą. W latach 1905-1914 sprawozdania te były pisane cyrylicą i po polsku. Od 1921 roku były już oczywiście tylko po polsku, a Zgorzała podlegała pod gminę Falenty – napisał na Facebooku radny.
Jak zapewnia Konrad Traczyk, księga nie zostanie schowana do przysłowiowej szuflady.
– Jest kilka planów. Pan Paweł Seliga, dzięki któremu mamy w ogóle szansę zapoznać się z tym fenomenalnym dokumentem, ma życzenie, aby był on dostępny na świetlicy wiejskiej przy ul. Cyraneczki 8 w Zgorzale i moim celem jest dążenie, aby powstała tam mała gablota, która będzie tę księgę przechowywać i będzie wokół niej stworzona cyfrowa historia Zgorzały. Chcę, aby ten dokument przetrwał, abyśmy zaczęli budować nasze zasoby kultury – przyznaje wiceprzewodniczący.
Dzięki staraniom Konrada Tkaczyka, księga trafiła do biblioteki, gdzie ma zostać zdigitalizowana. Wiceprzewodniczący samodzielnie również dokonał digitalizacji i podzielił się skanami z mieszkańcami. Obecnie można ją oglądać w sieci. Jak zaznaczył Konrad Tkaczyk, księga jest w dobrym stanie mimo swojego wieku.
– Być może znajdziemy zasoby, aby zebrać dane z lat 1945 do 2021 i zacząć to wszystko łączyć. To bardzo ciekawy cel, aby pokazać, jak Zgorzała zmieniała się w czasie. Na takie rzeczy potrzebne są jednak zasoby ludzkie – podkreślił wiceprzewodniczący Tkaczyk.
Warto też zauważyć, że od 2021 roku dokumentacja spotkań wiejskich jest kontynuowana w sieci.
Napisz komentarz
Komentarze