Obecnie w powiecie piaseczyńskim uczniowie mogą wybrać spośród 10 szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz 1 placówki prowadzonej przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej. To ostatnie zresztą jako jedyne znajduje się na terenie gminy Lesznowola. Na początku października powstała internetowa petycja dotycząca budowy szkoły średniej właśnie w północnej części powiatu.
– Mamy świadomość szybkiego rozwoju i urbanizacji północnej części powiatu. Dlatego jeszcze w poprzedniej kadencji podjęliśmy rozmowy z ówczesną wójt Lesznowoli Jolantą Batycką-Wąsik na temat zaplanowania budowy szkoły w Mysiadle na gruntach należących do gminy, które uznaliśmy za dobrą lokalizację dla mieszkańców północnej części Lesznowoli i Józefosławia. Nasza inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem. Na początku obecnej kadencji podjęliśmy temat z wójt Lesznowoli Martą Maciejak, która również jest pomysłowi przychylna – powiedziała nam starosta Ewa Lubianiec.
– Lesznowola jest gminą, która od lat jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc do życia. To naturalne, że nasi mieszkańcy mają oczekiwania, jeśli chodzi o jej rozwój. Edukacja to jego podstawa. Mieszkańcy Lesznowoli oczekują liceum. Temat nie jest nowy, w gminie mówi się o tym od wielu lat – podkreśliła radna Aleksandra Śmietanka.
Młodzież woli Warszawę?
Jednak jak przyznaje starostwo, do tej pory młodzież chętniej niż szkoły w powiecie wybierała te w Warszawie.
– Z diagnozy, którą przeprowadziliśmy w ostatnich latach, wynika, że młodzież z północnej części Lesznowoli wybiera w znacznej części szkoły warszawskie. Przewidujemy jednak, że duży przyrost mieszkańców może odwrócić ten trend, dlatego podjęliśmy działania, o których wspomniałam wcześniej – powiedziała Ewa Lubianiec.
Jak wynika ze statystyk, w szkołach powiatowych co roku dostępna jest duża pula miejsc dla uczniów. Według danych w roku szkolnym 2022/2023 były to 1634 miejsca, rok później o jedno miejsce więcej. W tym roku szkolnym miejsc było 987.
– Co roku ok. 300-400 miejsc zapewniają także szkoły prowadzone przez inne podmioty. Warto pamiętać, że duża część naszych mieszkańców (ok. 40-45 proc), absolwentów szkół podstawowych, wybiera szkoły spoza powiatu, najczęściej w Warszawie. Ta prawidłowość utrzymuje się od wielu lat – podkreśla starosta powiatu piaseczyńskiego.

Petycja i poparcie
Pomysłodawcy petycji przekonują, że jest to jeden ze sposobów pokazania poparcia dla pomysłu powstania liceum.
– Prowadzimy akcję zbierania podpisów on-line i drogą tradycyjną. Mieszkańcy chętnie podpisują się pod petycją, mają nadzieje, że temat liceum w Lesznowoli w końcu „przyspieszy” – dodała Aleksandra Śmietanka. – Nie widzę zagrożeń. Petycja już jest sukcesem, jest wzmocnieniem głosu mieszkańców, jest bodźcem dla nas wszystkich do intensywniejszego działania w tym temacie. Każdemu z nas zależy na tym, by młodzież z Lesznowoli czy z Piaseczna, miała komfortowe i nowoczesne warunki do nauki. Jestem pod olbrzymim wrażeniem mieszkańców z naszych terenów, są wyjątkową zaangażowaną społecznością. Jestem pewna, że to przedsięwzięcie będzie też dobrą okazją do wzmocnienie współpracy między Lesznowolą a Piasecznem, bo to przecież młodzież z tych terenów będzie mogła uczyć się tu na miejscu, a nie w Warszawie. Wierze w siłę współpracy – podkreśliła radna.
Pomysłodawcy petycji są także zadowoleni ze współpracy ze starostwem.
– Współpraca ze starostwem jest bardzo dobra. Pani Starosta Ewa Lubianiec jest otwarta na rozmowy – zarówno z gminą, jak i z radnymi na wszystkich szczeblach samorządu. Zarząd starostwa jest wyjątkowy wrażliwy na potrzeby mieszkańców naszego powiatu, a warto zaznaczyć że Pani Wicestarosta Marta Sulimowicz miała również w swoim programie budowę liceum w naszej gminie. Jest to inicjatywa ponad polityczna – myślę, że większość kandydatów na radnych, a teraz radnych, miało budowę LO w swoich programach wyborczych. Jesteśmy od tego, żeby zrobić wszystko by móc wywiązać się ze swoich programów. Petycja to jeden z pierwszych kroków – podkreśliła radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Aleksandra Śmietanka.
Prażmów bez LO
W gminie Lesznowola działa Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Magdalence. W tej chwili jedynie w gminie Prażmów nie ma szkoły średniej.
– W gminie Prażmów nie planujemy budowy szkoły. Zamierzamy jednak rozpocząć budowę szkoły w Tarczynie, którą zaplanowała jeszcze Rada Powiatu minionej kadencji i na którą mieszkańcy od lat czekają. Placówka ta będzie dogodnie zlokalizowana nie tylko dla mieszkańców Tarczyna, ale także Prażmowa, Złotokłosu i południowej części gminy Lesznowola. Będziemy dążyć do poprawy komunikacji w tym rejonie tak, by szkoła była jak najbardziej dostępna.
Napisz komentarz
Komentarze