Prace remontowe w Domu „Zośki” trwały od 2023 roku. Prowadzone były tu prace konserwatorskie, które miały na celu zmianę funkcji obiektu – z domu jednorodzinnego na budynek użyteczności publicznej.
– Zgodnie z koncepcją zagospodarowania budynku, ma w nim powstać ekspozycja przypominająca Rodzinę Zawadzkich, oddaną pracy społecznej i zaangażowaną w walkę o niepodległość Polski. Druga część ekspozycji poświęcona będzie Szarym Szeregom. Opowieść o historii działalności harcerskiej w okresie II wojny światowej oraz ich roli w Powstaniu Warszawskim będzie łączyć się z powojenną historią harcerstwa na terenie gminy Piaseczno – informował urząd gminy na początku remontu.
Budynek, który został wzniesiony w latach 20. XX w. trafił do rodziny Zawadzkich w 1929 r. od 2007 roku był nieużytkowany, a od 2009 roku wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Dopiero w 2017 r. stał się własnością Gminy Piaseczno.

– W 2023 roku rozpoczął się remont budynku. Projekt zakładał zmianę funkcji obiektu z budynku jednorodzinnego na budynek użyteczności publicznej o charakterze kulturalno-społecznym. Wiązało się to z dostosowaniem go do przepisów techniczno-budowlanych dla budynków użyteczności publicznej, w tym dotyczących dostępności dla osób z niepełnosprawnościami m.in. poprzez zmianę dotychczasowego układu funkcjonalno-użytkowego z pełnym poszanowaniem substancji zabytkowej i układu wewnętrznych ścian historycznych. Ponadto w związku z przeznaczeniem części pomieszczeń na cele ekspozycyjno-wystawiennicze konieczne było dostosowanie budynku do wymogów Narodowego Instytutu Muzeów (NIM) i standardów ochrony określonych w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 września 2014 r. w sprawie zabezpieczenia zbiorów muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą – przekazał w mediach społecznościowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
W środku mieścić się będzie filia Muzeum Piaseczna. Instytucja zbiera obecnie pamiątki i eksponaty związane z Domem „Zośki”, rodziną Zawadzkich oraz Zalesiem Dolnym.
Napisz komentarz
Komentarze