Reklama

Do kiedy składać PIT 2024? Wszystkie ważne terminy

Terminowe rozliczanie się z fiskusem jest bardzo ważne, pomaga uniknąć kar finansowych oraz odsetek za zwłokę.
Do kiedy składać PIT 2024? Wszystkie ważne terminy

Terminowe rozliczanie się z fiskusem jest bardzo ważne, pomaga uniknąć kar finansowych oraz odsetek za zwłokę. Aby nie narażać się na niepotrzebne problemy, warto sprawdzić, jakie są najważniejsze terminy rozliczeń za 2024 roku. Czy szybkie złożenie PIT-u przynosi jakieś korzyści?

Roczne rozliczenie – jak złożyć?

Rozliczenia roczne za 2024 rok muszą złożyć wszystkie osoby, które w ubiegłym roku osiągnęły dochód. Wynika to z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozliczenie się z fiskusem polega na wypełnieniu odpowiedniej deklaracji i dostarczeniu jej do urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca zamieszkania. Obecnie podatnicy mogą wypełnić obowiązek podatkowy na kilka sposobów. Możliwe jest dostarczenie deklaracji osobiście do urzędu skarbowego, przesłanie jej pocztą (ważna jest data stempla pocztowego) lub skorzystanie z elektronicznego rozliczenia. To ostatnie rozwiązanie jest najczęściej wybierane. W sieci dostępne są programy, za pomocą których można wypełnić oraz wysłać deklarację drogą elektroniczną. To bardzo wygodna opcja, pozwalająca zaoszczędzić czas. Programy do rozliczania PIT-ów są proste w obsłudze i intuicyjne. Wystarczy podać swoje dane, uzupełnić odpowiednie rubryki, a system sam dokona potrzebnych obliczeń. Programy weryfikują poprawność wprowadzanych danych, poprawiają błędy, dlatego podatnicy nie muszą się martwić, że deklaracja będzie niepoprawnie wypełniona. Sprawdź, jak rozliczyć się z podatku online, a unikniesz niepotrzebnego stresu. Możliwe jest dodanie potrzebnych formularzy oraz uwzględnienie należnych ulg. Podatnicy najczęściej korzystają z takich ulg, jak:

  • Ulga prorodzinna,
  • Ulga rehabilitacyjna,
  • Ulga termomodernizacyjna,
  • Ulga na internet,
  • Ulga na terminal płatniczy,
  • Ulga na robotyzację itd. 

Plusem rozliczania się przez internet jest skrócony czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku pit. 

Do kiedy rozliczenie pit 2024 – ważne terminy

Roczne deklaracje PIT za 2024 rok można składać od 15 lutego. Od tego dnia Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom przygotowane rozliczenia PIT za 2024 rok. Jednak to nie pierwsza data, o której należy pamiętać. Do 31 stycznia 2025 roku pracodawcy są zobowiązani przesłać do urzędów skarbowych PIT-11. Druk ten zawiera niezbędne informacje na temat dochodów osiągniętych przez pracownika, a także zaliczek na podatek dochodowy, które pracodawca odprowadził. Do końca lutego pracodawcy muszą również przekazać PIT-11 swoim pracownikom. Mogą to zrobić w formie papierowej lub w formie elektronicznej. Bez niego nie ma możliwości rozliczenia się z fiskusem. 

Kolejne ważne daty dotyczą terminów składania rocznych deklaracji. Podatnicy, którzy chcą uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym, muszą rozliczyć się w określonych w ustawie terminach, zależnych od rodzaju składanej deklaracji. 

  • Formularz PIT-28 – należy złożyć do 30 kwietnia.
  • Formularz PIT -37 i PIT-36 – należy również złożyć do 30 kwietnia 2025 roku.
  • Formularz PIT1-16A – tutaj termin jest nieco inny, ostateczny termin złożenia deklaracji do 28 lutego 2025 roku. 

Należy pamiętać, że jeżeli ostatni dzień lutego lub kwietnia wypadałby w dzień wolny (sobotę lub niedzielę), termin zostałby przedłużony do następnego dnia roboczego. 

Zalety szybkiego rozliczania się z fiskusem

Czy warto śpieszyć się z wypełnieniem rocznej deklaracji podatkowej? To pytanie, co roku zadają sobie podatnicy. Najważniejszym plusem szybkiego rozliczenia jest szybszy zwrot należnego podatku. Osoby, które złożą deklarację roczną online, będą czekać na zwrot podatku maksymalnie 45 dni (w przypadku Karty Dużej Rodziny – 30 dni). Oznacza to, że osoby, które złożą deklarację online już 15 lutego, pieniądze otrzymają najpóźniej do 2 kwietnia 2025 r. Dla porównania – podatnicy, którzy będą rozliczać się tradycyjnie i złożą PIT papierowy, będą czekać na zwrot pieniędzy do 3 miesięcy. Terminowe złożenie dokumentów oznacza również brak negatywnych konsekwencji związanych ze złożeniem druków po terminie. Warto o tym pamiętać, bo kary mogą być dotkliwe.

Opóźnienie w złożeniu rocznej deklaracji

Osoby, które nie złożą zeznania w terminie, muszą liczyć się z tym, że będzie to potraktowane jako wykroczenie, zagrożone karą grzywny. Zgodnie z art. 48 par. 2 Kodeksu Karnego Skarbowego podatnik może być zagrożony karą w wysokości pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia. W tym roku kwota ta wynosi 23 330 zł (4666 zł x 5). Osoby, które spóźnią się ze złożeniem zeznania o kilka dni, mogą złożyć czynny żal, czyli powiadomić urząd skarbowy o popełnieniu czynu zabronionego. Czynny żal składa się na piśmie i przesyła do właściwego urzędu listem poleconym lub składa osobiście u pracownika US. W dokumencie musi znaleźć się dokładny opis czynu zabronionego, a także okoliczności i powody, które miały na niego wpływ. Oczywiście należy niezwłocznie złożyć deklarację PIT oraz uregulować niezapłacone podatki, razem z odsetkami za zwłokę. Niestety, na złożenie czynnego żalu podatnik ma tylko kilka dni. Jeżeli pismo zostanie złożone za późno, podatnik nie uniknie kary.

Jaki PIT należy złożyć do Urzędu Skarbowego?

Rodzaj PIT-u, który należy złożyć do Urzędu Skarbowego, zależy od źródła dochodów oraz wybranej formy opodatkowania. Podatnicy najczęściej wybierają takie druki, jak:

  • PIT-37 – to najczęściej wybierany formularz, który przeznaczony jest dla osób, które uzyskują dochód za pośrednictwem płatników, z tytułu stosunku pracy, z umów cywilnoprawnych. Osoby, które nie wiedzą, jak rozliczyć pit 37 powinny skorzystać ze sprawdzonego programu do rozliczania pitów.
  • PIT-38 – ta deklaracja jest przeznaczona dla osób, które osiągnęły przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub pochodnych instrumentów finansowych.
  • PIT-39 – to formularz przeznaczony dla podatników, którzy osiągnęli dochód ze sprzedaży nieruchomości, a także realizacji praw związanych z nieruchomościami.
  • PIT-36 – to deklaracja dedykowana podatnikom, którzy sami obliczają zaliczki na poczet podatku dochodowego, czyli najczęściej dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, osób pracujących za granicą, wynajmujących nieruchomości lub rozliczających straty z lat wcześniejszych.
  • PIT-36L – to deklaracja dla podatników rozliczających podatek liniowy.
  • PIT-28 – to formularz, z którego powinny skorzystać osoby rozliczające dochód opodatkowany na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  • PIT-16 – to deklaracja przeznaczona dla osób, rozliczających się według karty podatkowej.

Najważniejszym terminem, który powinien zapamiętać każdy podatnik, jest 30 kwietnia 2025 roku. Jest to ostatni dzień, w którym należy złożyć roczną deklarację PIT za 2024 rok. Złożenie PIT po tym terminie może wiązać się z konsekwencjami, w tym karami finansowymi. Nie warto odkładać rozliczenia na ostatnią chwilę, lepiej zrobić to szybko, za pomocą dostępnych programów. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Specjalista ds. Marketingu i Social Mediów. Specjalista ds. Marketingu i Social Mediów. BAUTECH to polska firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, dostawca wysokiej jakości produktów i systemów posadzkowych dla przemysłu i dużych inwestycji komercyjnych.Posiadamy 30 lat doświadczenia na rynku polskim i zagranicznym. Tworzymy dwie idealnie dopasowane do oczekiwań naszych Klientów marki: BAUTECH INDUSTRY oraz BAUTECH FUTURA specjalizujące się w produkcji posadzek przemysłowych oraz posadzek i tynków dekoracyjnych z mikrocementu. Zapraszamy kandydatów na stanowisko Specjalista ds. Marketingu i Social Mediów.Szukamy osób z okolic Piaseczna, gdzie mieści się nasze biuro, tak aby nie tracić czasu na długie dojazdy :) Twój zakres obowiązków:Wsparcie Managera Działu Marketingu w bieżących zadaniach;Kreowanie contentu na potrzeby mediów społecznościowych i ich obsługa (Facebook, Instagram, LinkedIn, wizytówka Google);Opracowywanie materiałów wizerunkowych (infografiki, filmy) na potrzeby digital marketingu i mediów społecznościowych;Projektowanie spójnych materiałów reklamowych digitalowych, drukowanych i ekspozycyjnych przy współpracy z Managerem DziałuTworzenie materiałów dla Działu Sprzedaży: proste prezentacje, ulotkiZamawianie materiałów marketingowych;Współtworzenie contentu w sklepie internetowym oraz dbanie o aktualizację treściWspółtworzenie strony internetowej markiWymagania:Praktyczna bardzo dobra znajomość programu CANVAPraktyczna znajomość programu CUP CAT lub innego do tworzenia krótkich filmów reklamowychPoczucie estetyki i zasad kompozycjiDobra organizacja pracy, odpowiedzialność, dokładnośćSamodzielność i otwartość na współpracęChęć rozwoju przy doświadczonym definiującym zadania i wspierającym przełożonym - Marketingowcu o wieloletnim doświadczeniuDoświadczenie poparte materiałami, przykładamiTo oferujemyAtrakcyjne wynagrodzenie adekwatne do doświadczeniaMożliwość rozwoju zawodowego i wsparcie Marketing Managera;Pracę w zgranym zespole w firmie o ugruntowanej pozycji rynkowej;Przyjazną atmosferę we wspierającym się środowisku;Umowę o pracę po okresie próbnym lub w oparciu o inna formę współpracy.Pracę w godzinach 8.00 -16.00 Prosimy o wysyłanie CV na adres:  [email protected]