Przypomnijmy, że w gminie Piaseczno radny Maciej Dłużniewski apelował o utworzenie poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. W gminie Konstancin-Jeziorna o punkt zamiejscowy poradni psychologiczno-pedagogicznej wnioskował radny Tomasz Nowicki. Natomiast w gminie Góra Kalwaria radna Justyna Szczypińska-Piotrowska zaproponowała utworzenie gminnej rady ds. zdrowia psychicznego. Temat ten jest poważny, bo coraz częściej z problemami dotyczącymi psychiki zmagają się coraz młodsi ludzie.
Aktywności na rzecz zdrowia psychicznego podejmowane są w różnych częściach powiatu.
– Gdy wiosną 2023 roku zainicjowałam powstanie w powiecie piaseczyńskim Gminno-Powiatowego Aliansu przeciw Depresji miałam absolutne przekonanie, że to sprawa naprawdę poważne i ważna. Gdy w październiku 2023 wspólnie z włodarzami wszystkich gmin z terenu powiatu podpisywaliśmy deklarację przystąpienia do Aliansu przeciw Depresji, tym samym tworząc ten szczególny sojusz samorządowców i zapraszając do niego liczne podmioty służby zdrowia, pomocy społecznej, podmioty oświatowe, NGO-sy i również indywidualnych mieszkańców, liczyłam, że Alians będzie „żywą” i dynamiczną aktywnością, a nie „martwym” dokumentem. I muszę przyznać, że mam dziś w sobie dużą wdzięczność dla wszystkich podmiotów, które od października 2023 realizują konsekwentnie przesłanie Aliansu, podnosząc świadomość mieszkańców powiatu, jak poważną chorobą jest depresja, jak i gdzie ją leczyć, jak ważne jest wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym i co możemy robić, jak żyć, aby zachować dobrostan psychiczny – powiedziała nam Ewa Lubianiec, starosta piaseczyńska.
(1).png)
Zdrowie nie tylko fizyczne
Starosta podkreśla również, że tematyka zdrowia psychicznego jest szeroka i warta dyskutowania.
– Temat zdrowia psychicznego i kondycji psychicznej dzieci i dorosłych to temat rzeka. Uwarunkowań i powodów słabnącej kondycji społeczeństwa jest wiele, ale też wiele możemy zrobić, aby ten proces wyhamowywać. Warunek jest jeden – musimy wszyscy mówić na ten temat jednym głosem i konsekwentnie podejmować działania służące wzmacnianiu dobrostanu psychicznego, zaczynając od dzieci po dorosłych, w tym grupy senioralne. Najwięcej możemy zrobić dla naszych dzieci jako rodzice, ale musimy mieć na ten temat wiedzę. Od 6 lat promujemy tę wiedzę w ramach Akademii Czujnego Rodzica, którą realizujemy jako samorząd powiatowy. Bardzo ważne jest, aby wiedza służąca budowaniu dobrostanu psychicznego i odporności psychicznej była stosowana i w przedszkolach i w szkołach, w miejscach pracy, w urzędach…w każdym miejscu i w każdej społeczności – przyznała starosta.
Zaangażowanie samorządów
Zapytaliśmy Ewę Lubianiec o jedną z najnowszych gminnych inicjatyw w tematyce zdrowia psychicznego.
– Powstanie Gminnej Rady ds. Zdrowia Psychicznego w Górze Kalwarii uznaję za działanie świadczące o coraz większej świadomości wśród samorządowców, jak ważnym obszarem dla kondycji i jakości życia naszych mieszkańców jest zdrowie psychiczne. Gminna Rada ds. Zdrowia Psychicznego w Górze Kalwarii będzie pierwszym w naszym powiecie organem doradczym i opiniotwórczym przy Burmistrzu, służącym promowaniu wiedzy na temat zdrowia psychicznego i podejmowaniu działań wzmacniających zdrowie psychiczne mieszkańców. I bardzo mnie cieszy ta inicjatywa, bo oznacza ona, że nasz Gminno-Powiatowy Alians przeciw Depresji jako nieformalny sojusz, który działa na rzecz diagnozowania i leczenia depresji w lokalnych społecznościach, jest aktywnym sojuszem, angażującym samorząd i osoby zawodowo powołane do promowania zdrowia psychicznego do konkretnych działań. Mam wielkie uznanie dla inicjatorki powołania Rady Justyny Szczypińskiej-Piotrowskiej i dla Burmistrza Góry Kalwarii Arkadiusza Strzyżewskiego za otwartość na ten ważny temat. Burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego znam od lat jako człowieka wrażliwego na sprawy społeczne i myślę, że nie wahał się ani chwili, aby powołać taką Radę. Liczę, że inne samorządy gminne pójdą w jego ślady – przyznała Ewa Lubianiec.
(2).png)
Poradnia dla młodych
Także poseł Piotr Kandyba wspiera lokalne działania dotyczące wsparcia zdrowia psychicznego.
– Każda inicjatywa, która ma na celu poprawę zdrowia psychicznego - dzieci, młodzieży czy dorosłych - jest ważna. Co więcej, poza ogólnopolskimi akcjami czy krajowymi telefonami zaufania i wsparcia, niezwykle cenne jest też to, żebyśmy z takiej pomocy mogli skorzystać u siebie, na miejscu, w gminie, w której mieszkamy - tym bardziej cieszą wspomniane inicjatywy – powiedział nam Piotr Kandyba.
Dodajmy, że poseł był także obecny na spotkaniu w Senacie, które zorganizowano na prośbę Katarzyny Wypych, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Piasecznie. Rozmowy dotyczyły tematu opieki psychologiczno-psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży na terenie gminy.
Napisz komentarz
Komentarze