PKP PLK wraz ze Służbą Ochrony Kolei, w filii SP nr 5 na Orężnej, przeprowadziło w czwartek prelekcję dla dzieci na temat bezpiecznego przechodzenia przez przejazdy kolejowe.
Szkoła na Orężnej stoi w specyficznym miejscu. Większość jej uczniów mieszka za przejazdem kolejowym na Jana Pawła II. Po modernizacji torów, która obecnie trwa, pociągi będą mogły poruszać się po tej linii ze znaczną prędkością.
Kampania społeczna Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” trwa od 2005 roku. Od 2012 roku obejmuje także przechodzenie przez tory w niedozwolonym miejscu. Celem akcji jest oczywiście ograniczenie wypadków na przejazdach. Statystyki bowiem, mimo wciąż wydawałoby się rosnącej świadomości społeczeństwa, są przerażające.
W grudniu 2016 roku doszło do 21 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych kat. A- E. Zginęło 5 osób, a 4 zostały ciężko ranne. Z kolei od początku 2016 roku zginęło na takich przejazdach 49 osób, a 39 zostało ciężko rannych.
W miejscach niedozwolonych w samym grudniu doszło natomiast do 26 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 20 osób, a 8 zostało ciężko rannych.
Wg informacji PKP, 98% wypadków jest spowodowanych ignorowaniem znaków, czerwonych świateł czy rogatek. Na przejeździe na Jana Pawła II, w Nowy Rok, zginęła kobieta, która weszła pod nadjeżdżający pociąg.
Mimo to, od 2005 roku ilość wypadków maleje.
Na prelekcję funkcjonariusze SOK przyjechali z owczarkiem niemieckim, nr służbowy 0101, o imieniu Sambo. To on spowodował wśród dzieci największe poruszenie. Niektórzy dostali nagrody, wszyscy obejrzeli filmiki. Czy to nauczy dzieci prawidłowego korzystania z przejazdów kolejowych?
Stojąc przy zamkniętym przejeździe, w godzinach pracy szkoły, bez problemu można było spotkać rodziców czy dziadków przeprowadzających swoje pociechy przez zamknięte szlabany. Może o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez przejazdy kolejowe należałoby opowiedzieć nie tylko dzieciom? One wiedzą, że „pociąg jest szybciejszy”.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze