Reklama

Hagia Sophia przy Puławskiej otwarta dla wiernych

Hagia Sophia przy Puławskiej otwarta dla wiernych

Przy ul Puławskiej na pograniczu z Lesznowolą stanęła pierwsza od ponad 100 lat prawosławna świątynia - Hagia Sophia. Poświęcona w niedzielę budowla, czeka na wiernych.


Arcybiskup Sawa starał się o uzyskanie ziem pod budowę cerkwi od 2004 roku. Działkę przy ul Puławskiej 568 nabył od miasta, z odszkodowania za odebrany po II wojnie światowej, grunt na warszawskiej Woli. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę w październiku 2015 r. rozpoczęły się prace. Pomysł na stworzenie cerkwi narodził się, kiedy metropolita Sawa wracał z wizyty w Patriarchacie Konstantynopolitańskim. Stwierdził wtedy, że cerkiew w Warszawie, powinna być hołdem dla kolebki chrześcijaństwa, jaką była świątynia Hagia Sophia w Stambule. Ma to jeszcze większe znaczenie obecnie, gdy do niedawna muzeum sztuki bizantyjskiej, a kilkaset lat temu najważniejsza chrześcijańska świątynia - została zamieniona w meczet, na mocy decyzji prezydenta Turcji.


Sfinansowana przez parafian


- Budowa cerkwi opłacana jest ze środków, które otrzymujemy od naszych parafian w ramach między innymi datków i ofiar kościelnych. Nie dostaliśmy żadnych dotacji z budżetu państwa, więc możemy mówić, że całość sfinansowała wspólnota prawosławna - powiedział proboszcz parafii. Ksiądz Doroszkiewicz zaznaczył, że trudno mówić obecnie ile wyniosą koszty całości, z uwagi na to, że budowa wciąż trwa. W tej chwili cerkiew liczy około 250 parafian, a wspólnota istnieje od 2016 roku. Od tego czasu nabożeństwa oraz zajęcia katechetyczne odprawiano w drewnianej kapliczce obok budowanej cerkwi. Świątynia docelowo jest przeznaczona dla wyznawców prawosławia z okolic Ursynowa i Wilanowa. - Mieszkańcy tych dzielnic mają do najbliższej świątyni około 20 kilometrów, więc potrzebują czegoś bliżej. Szczególnie, że muszą dowozić swoje dzieci na lekcje religii – podkreśla proboszcz.

Na wzór ideału


Budynek zaprojektował zmarły rok temu architekt Andrzej Markowski, na wzór oryginalnej Hagia Sophii w Stambule. Świątynia powstała zgodnie z greckim stylem, na planie kwadratu o wymiarach 35 m na 35 m. Wysokość kopuły głównej wynosi 22 m. Od zachodniej strony stoi dzwonnica, w której zawiśnie dziewięć dzwonów. - Do zrobienia zostały jeszcze barierki, posadzki, okładziny, drzwi wewnętrzne i dwa dzwony. Przy dobrych warunkach skończymy prace wiosną 2021 roku – zapowiedział kierownik budowy obiektu Michał Tymoszewicz.



Wnętrze świątyni będą w całości zdobiły polichromie, czyli wielobarwne malarskie zdobienia ścian oraz sklepień. Obecnie malowidła pokrywają już główną kopułę oraz ołtarz. Autorem ich projektu i wykonawcą jest prof. Wołodymir Teliczko pochodzący z Ukrainy, który w Polsce rozpisał m.in największą polską świątynię prawosławną – Świętego Ducha w Białymstoku. Pisanie polichromii zajmie jeszcze długo, może nawet ponad dwa lata. Wykonawcy informują, że zamierzają pokryć freskami całe wnętrze.


Pierwsza od 100 lat


Cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej jest trzecią w stolicy i pierwszą wybudowaną tutaj od 100 lat. Dwie pozostałe wzniesiono jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego - to sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze wybudowany w II połowie XIX w. i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, wzniesiona w 1905 r. Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tysięcy osób. Na terenie diecezji warszawsko-bielskiej, obejmującej swym zasięgiem stolicę, jest około 183 tys. prawosławnych. Najwięcej wiernych tego wyznania jest w województwie podlaskim.

Czytaj więcej: Poniatówka zmieni kolor i przeznaczenie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama