W powiecie piaseczyńskim wdrożono dodatkowe programy darmowych szczepień przeciw grypie. W ubiegłym roku nie było wirusa COVID-19, a szczepionek brakowało. Jak jest tym razem?
Żeby ułatwić jesienną walkę z pandemią COVID-19, ważne są szczepienia przeciwko grypie. Ich stosowanie to jeden z punktów strategii przygotowanej przez ministerstwo zdrowia. Sprawi to, że łagodniej przejdziemy infekcję, a w razie wystąpienia objawów typowych dla koronawirusa, lekarze mogą od razu wykluczyć tę drugą chorobę. Minister Adam Niedzielski zapewnił, że rząd będzie starał się zrobić wszystko, by liczba szczepionek dostępna dla Polski była jak największa. Czy hurtownie zdążyły się przygotować na jesienny „boom szczepionkowy”?
Lek refundowany
Zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia z 24 sierpnia, od 1 września obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, a w nim trzy szczepionki przeciw grypie: Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra oraz Fluarix Tetra. Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać seniorzy, którzy skończyli 75 lat. Preparat jest refundowany w 50% osobom w wieku 65+, osobom dorosłym z chorobami współistniejącymi, kobietom w ciąży i dzieciom między 3. a 5. rokiem życia. Farmaceuci informują jednak, że popyt jest bardzo duży i występuje problem z dostępnością leku.
Za darmo w powiecie
W powiecie piaseczyńskim, dodatkowe programy bezpłatnych szczepień wdrożono w gminach Piaseczno, Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna. W Piasecznie bezpłatne szczepienia należą się mieszkańcom w wieku 65+, w Górze Kalwarii dolna granica wieku wynosi 60 lat. Natomiast w Konstancinie-Jeziornie próg wieku jest najniższy, bo mieszkańcy już od 55. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych szczepionek. Na początku należy udać się do przychodni na badania kwalifikacyjne, później w ośrodku dokonywane są szczepienia. – W celu zaszczepienia należy kontaktować się bezpośrednio z przychodnią przy ul. Fabrycznej, tam następuje kwalifikacja lekarska do szczepienia oraz samo szczepienie (nie trzeba nic kupować w aptece) – informuje Biuro Promocji Urzędu Gminy w Piasecznie.
Pustki w magazynach
Programy są, chętni także, nie ma jednak szczepionek. Są problemy z dostawą, a z tego powodu programy dofinansowania nawet się nie rozpoczęły. Na początku roku gmina Piaseczno przekazała 180 000 zł, na zakup 3 100 szczepionek. Jednak obecnie szczepionek w przychodni przy ul. Fabrycznej nie ma. – Na dzień 21 września szczepionki nie są dostępne. Jesteśmy w stałym kontakcie z hurtownią, która zabezpiecza nas w preparaty lecznicze. Najbliższy termin dostawy planowany jest na 28 września – informuje Marta Dorociak-Burza, dyrektor SZPZLO w Piasecznie i zapewnia, że dotychczas było sytuacji, w której zabrakłoby tego preparatu.
W Górze Kalwarii nie zaszczepiono jeszcze nikogo. Jak informuje dyrekcja SPZOZ, termin dostarczenia pierwszej partii, wyznaczony wstępnie na 15 września, przesuwano już trzykrotnie. – Obecnie dostawca zapewnia, że dostarczy pierwsze szczepionki na przełomie września i października. Niestety, to nie jest najgorsza informacja – liczba szczepionek na jaką złożył zamówienie nasz SPZOZ (1800), została okrojona przez dostawcę o 40 proc. Co oznacza, że szczepionki będą trudno dostępne. Podkreślę, że z powodu braku dostaw szczepionek, do tej pory nie został zaszczepiony również personel medyczny SPZOZ. – informuje Piotr Chmielewski, kierownik Biura Promocji Urzędu Miasta w Górze Kalwarii.
To może na własną rękę?
Osoba, która chce zaszczepić się na grypę, a jej przychodnia odwołała zaplanowane już szczepienie, może poprosić o wystawienie recepty na szczepionkę i spróbować kupić ją samodzielnie w aptece. Z tym jednak również są problemy. Pytamy o dostępność preparatu w aptekach. – Nie ma. Proszę dzwonić w przyszłym tygodniu. To nie tak miało wyglądać, to jest jakaś porażka. My nawet nie mamy dla pracowników. Ludzie dzwonią co chwila, listy rezerwowe nie mają końca – skarży się aptekarka z Piaseczna. Placówki tygodniowo dostają zaledwie kilka szczepionek na sezonową grypę, tymczasem zapotrzebowanie wśród pacjentów jest o wiele większe. Farmaceuci nie są w stanie realizować wszystkich recept. Tymczasem sezon grypowy dopiero się zaczyna. Według PZH Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od 8 do 15 września 2020 r. zarejestrowano w Polsce 52 500 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 17,1 na 100 tys. ludności.
– Robimy wszystko by zwiększyć dostępność do szczepień na grypę. Zgodnie z deklaracjami producentów mamy zapewnione, że do Polski trafi 1,8 mln szczepionek. Docelowo ma to być 2 mln – mówi Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Warto jednak dodać, że 2 mln dawek to około 5,2% zaszczepionej populacji, a w dobie koronawirusa zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe.
Napisz komentarz
Komentarze