Polska firma będzie produkować szybkie i tanie testy na koronawirusa. Wynik nowego testu wykrywającego zakażenie COVID-19 będzie można poznać nawet kilka minut po pobraniu wymazu.
Firma Inno-Gene, notowana na warszawskim parkiecie, pochwaliła się pierwszym w Europie testem na koronawirusa, który - jak zapewnia - można wykonać w 5-10 minut. Co więcej koszt testu ma być znacznie niższy niż obecnie stosowane testy RT PCR. W tej chwili mówi się o kosztach rzędu 80 zł, ale przy masowej produkcji ta kwota mogłaby jeszcze ulec obniżce.
- Wiele ośrodków pracuje na takim testem, ale podobno my jesteśmy pierwsi na świecie – powiedział PAP Mariusz Herman, dyrektor generalny Centrum Badań DNA w Poznaniu, w której opracowano test. Produkcja miałaby się rozpocząć w przyszłym tygodniu.
Pierwsze testy już gotowe
W testach polskiej firmy wykorzystano nową metodę badawczą o nazwie RT LAMP (Loop Mediated Isothermal Amplification). Pierwsze testy LAMP są już gotowe, a nawet mają swoich nabywców. Jedna z firm biotechnologicznych w Indiach zamówiła 250 tys. sztuk. Mariusz Herman podkreślił jednak, że głównie miałyby być produkowane dla potrzeb polskiego rynku.
Testy RT LAMP są rekomendowane w USA i Europie oraz przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Rekomendacje te różnią się głównie tym, ile genów powinny być w nich badanych, jeden czy dwa. WHO zaleca testy dwugenowe, podobnie Europejska Agencja Leków (EMA). W USA wystarczające są testy jednogenowe.
- Nasze testy LAMP są dwugenowe, nad takim testem pracują także inne ośrodki na świecie. Jednak większość pracuje nad testami jednogenowymi – wyjaśnia Herman.
Testowanie w dowolnym miejscu
Całą procedurę testu będzie można przeprowadzić w dowolnym miejscu, np. na lotnisku a wynik będzie znany jeszcze w miejscu pobrania wymazu z nosa i gardła. Do przeprowadzenia badania potrzebny będzie... smartfon. Zostanie on podłączony do przenośnego urządzenia umożliwiającego podgrzanie pobranego materiału w próbówce do 65 st. C, co umożliwi przeprowadzenie reakcji detekcji koronawirusa.
Szybkimi testami LAMP powinny być zainteresowane przedsiębiorstwa, hotele, lotniska i organizatorzy imprez na obiektach sportowych.
Poznańska firma zapowiada wprowadzenie na rynek jeszcze w 2020 roku testów na predyspozycję do zachorowania na COVID-19 i tzw. ciężkość przebiegu tej choroby.
Napisz komentarz
Komentarze