Rozbudowa torów aglomeracyjnych do Piaseczna i Konstancina-Jeziorny ma się wiązać z likwidacją 10 przejazdów przez tory. W większości miejsc miałyby powstać wiadukty.
Wyłoniona w przetargu firma, która przygotowuje studium wykonalności dla inwestycji polegającej na dobudowaniu dodatkowych dwóch torów na trasie z Warszawy do Piaseczna wraz z odnogą do Konstancina-Jeziorny, ogłosiła konsultacje społeczne w sprawie likwidacji przejazdów kolejowych. Chodzi o 10 miejsc na trasie od stacji Warszawa Al. Jerozolimskie do dworca w Piasecznie oraz planowanej stacji w Konstancinie-Jeziornie. Całkowicie zlikwidowany miałby zostać tylko przejazd przy ul. Wąskiej/Saneczkowej, ze względu na niewielkie natężenie ruchu w tym miejscu. Likwidacja pozostałych przejazdów drogowych ma się wiązać z zastąpieniem ich wiaduktami. Takie bezkolizyjne skrzyżowania z linią kolejową miałyby powstać w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Warszawskiej, na ul. Słonecznej w Starej Iwicznej (droga 721), na ul. Krasickiego w Nowej Iwicznej, na ul. Mleczarskiej leżącej na styku gmin Lesznowola i Piaseczno oraz na ulicach Jana Pawła II/Orężnej oraz Julianowskiej w Piasecznie.
Czytaj także: Pociągiem do Konstancina?
Takie rozwiązanie niewątpliwie ucieszyłoby kierowców. Jednak budowa kilku wiaduktów wraz z przebudową istniejącego w miejscu kolizji układu drogowego, wiązałaby się z ogromnymi nakładami środków finansowych oraz długimi procedurami formalnymi. Czy realizacja tej inwestycji jest więc realna i to w przewidywalnej przyszłości? Na to pytanie odpowie przygotowywany właśnie dokument.
Konsultacje społeczne dotyczące likwidacji wspomnianych przejazdów trwają do 7 lutego. Zebrane opinie będą jedną z wytycznych dla dalszych prac projektowych nad przebudową linii kolejowych. Ze względu na pandemię prowadzone są w formie elektronicznej. Ankietę można wypełnić online. Link do dokumentu można znaleźć m.in. na stronie internetowej gminy Konstancin-Jeziorna, pod tym linkiem.
Studium wykonalności zgodnie z planem powinno być gotowe do września 2021 r.
Napisz komentarz
Komentarze