Od 20 maja obowiązują nowe przepisy regulujące korzystanie z elektrycznej hulajnogi, deskorolki i innych tego typu pojazdów. Jak wygląda nowe prawo?
Ustawa, która weszła w życie w ubiegły czwartek, była zapowiadana już od dawna. Dotychczas przepisy nie regulowały statusu hulajnóg, wobec czego nie do końca wiadomo było, jak należy się nimi poruszać. Osoby jadące na hulajnodze były więc niejako traktowane jako piesi i przemieszczały się po chodnikach. Skutkowało to licznymi wypadkami, również śmiertelnymi. Ustawodawca musiał więc w pierwszej kolejności pochylić się nad zdefiniowaniem tego stosunkowo nowego środka transportu. Stąd też w nowym prawie znajdziemy podział na trzy grupy urządzeń: elektryczne hulajnogi, urządzenia wspomagające ruch (czyli napędzane siłą mięśni, np. tradycyjne hulajnogi czy rolki) oraz urządzenia transportu osobistego – tzw. UTO. Do tych ostatnich zaliczane są pojazdy elektryczne bez siedzenia i pedałów inne niż hulajnoga, np. elektryczna deskorolka.
Co wolno, czego nie wolno?
Zgodnie z nowymi przepisami, użytkownicy wspomnianych wyżej pojazdów mogą poruszać się nimi tylko po ścieżkach rowerowych i ciągach pieszo-rowerowych. W przypadku braku ścieżki czy ciągu, istotne będzie ograniczenie prędkości obowiązując na drodze, wzdłuż której jedziemy. Jeśli dopuszczalna prędkość wynosi maksymalnie 30 km/h, powinniśmy przemieszczać się po jezdni. Jeśli limit prędkości jest wyższy, wolno nam wjechać na chodnik.
W odróżnieniu od rowerzystów, użytkowników e-hulajnóg i UTO obowiązuje ograniczenie prędkości – do 20 km/h. Jeśli musimy jechać chodnikiem, powinniśmy poruszać się z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszego". Zapis w tej kwestii jest więc dość nieprecyzyjny, choć można się domyślać, że chodzi o prędkość w granicach 6-8 km/h.
Co istotne, nowe przepisy wprowadzają również szereg obostrzeń w korzystaniu z elektrycznych pojazdów. Dzieciom do 10. roku życia nie wolno poruszać się nimi po drogach publicznych, nawet pod opieką osoby dorosłej. Młodzież w wieku 10-18 lat może z nich korzystać, jednak pod warunkiem posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy dowolnej kategorii. Osoby dorosłe nie muszą posiadać żadnego dokumentu. Nowe prawo zabrania również jazdy w dwie lub więcej osób na jednym urządzeniu. Nie wolno także podczas jazdy korzystać z telefonu komórkowego. Obowiązuje również zakaz jazdy pod wpływem alkoholu.
Gdzie zaparkować hulajnogę?
W ustawie pojawiły się także przepisy dotyczące parkowania hulajnóg wypożyczanych na minuty. Zapisy te mają pomóc w walce z plagą pojazdów porzucanych na chodnikach czy jezdni przez lekkomyślnych użytkowników. Teraz wypożyczony pojazd możemy zostawić tylko w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Warunkowo możemy też zaparkować na chodniku, tu jednak musimy spełnić trzy wymogi: hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do krawężnika, a szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie będzie mniejsza niż 1,5 m.
Napisz komentarz
Komentarze