Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników wśród właścicieli gospodarstw domowych. Jest świetną, bardziej ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnego betonowego szamba. Dotację można pozyskać na zakup zbiornika wraz ze wszystkimi elementami systemu i pełnym montażem i instalacją.
Zasady dotacji w gminie
Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie przeznaczenia środków budżetu gminy na przedsięwzięcia służące ochronie gospodarki wodnej na terenie Gminy Góra Kalwaria, w tym dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Zgodnie z regulaminem, właściciele albo posiadacze wieczystego użytkowania budynku mieszkalnego lub usługowego mogą uzyskać dotację w wysokości do 60% wartości oczyszczalni, jednak nie wyższą niż 5 tys. zł. W przypadku posiadaczy karty dużej rodziny wskaźniki te wynoszą odpowiednio 65% i 6 tys. zł. Wnioski należy składać przed rozpoczęciem inwestycji w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy - Góra Kalwaria, ul. 3 Maja 10. Dotacja wypłacana jest jednorazowo przelewem na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy w terminie określonym w umowie. Wnioski rozpatrywane są w ciągu 30 dni od momentu złożenia.
Kto może otrzymać dotację
Dotacja na realizację zadania jest udzielana tylko jeden raz na dany obiekt. Budynki, muszą być oddane do użytkowania i być wyposażone w zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, a właściciel nieruchomości musi posiadać zawartą umowę na ich opróżnianie oraz rachunki potwierdzające opróżnianie zbiornika przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na odbiór tych nieczystości z terenu gminy. Kolejność udzielania dotacji jest zgodna z kolejnością wpływu wniosków do Urzędu Miasta i Gminy a liczba dotacji jest ograniczona kwotą zarezerwowaną w budżecie.
Czytaj także: Dlaczego ceny mieszkań nie spadają?
Niezbędne dokumenty
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości oraz pisemną zgodę wszystkich współwłaścicieli. Powinniśmy dołączyć też dokumenty potwierdzające możliwość wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków zgodnie z przepisami oraz mapę z naniesioną jej lokalizacją. Realizacja zadania może nastąpić po zawarciu umowy z gminą. Problemem przy wydaniu zgody mogą stać się plany rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej w regionie. Jeśli zakładają one jej rozbudowę w ciągu najbliższych 3-4 lat, uzyskanie dotacji również może być utrudnione. Nie wszystkie przydomowe oczyszczalnie ścieków kwalifikują się na programy dotacyjne. Aby zdobyć dofinansowanie, należy wybrać te ekologiczne. Muszą one posiadać niezbędne certyfikaty i atesty i być zgodne z normą PN-EN 12566-3+A1:2009.
Sposób rozliczenia dotacji
Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia wnioskodawca zobowiązany jest złożyć w ustalonym terminie, wniosek o wypłatę dotacji celowej i jej rozliczenie oraz dokumenty potwierdzające wykonanie budowy zgodnie z przedłożonymi i zaakceptowanymi planami. Trzeba przedstawić także kopie faktur, paragonów lub rachunków dokumentujących wartość zakupu elementów systemu i kosztów instalacji. Niedotrzymanie terminu złożenia wniosku o wypłatę dotacji uznane będzie za rezygnację wnioskodawcy z otrzymania dotacji i rozwiązanie zawartej umowy.
Więcej informacji w regulaminie i Formularz wniosku.
Napisz komentarz
Komentarze