Pomysłodawcą budowy tężni jest Zbigniew Adamczyk, sołtys wsi Czaplin. – To jest przede wszystkim dla zdrowia mieszkańców – mówi sołtys. – Dużo osób chorowało na koronawirusa, a inhalacje są im zalecane, ale te inhalacje są dobre na szereg innych dolegliwości. Wynegocjowałem z wykonawcą dobre parametry tężni, aby miała jak najlepsze działanie. Mamy tu solankę o stężeniu 10% z aż 26 pierwiastkami. Przy takich parametrach jedna inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 20-25 minut. Oczywiście spodziewam się, że to będzie też miejsce spotkań mieszkańców. Ten szum wody, a wieczorem jeszcze światła, tworzą miły nastrój, także na pewno będą się przy okazji integrować.
Mała, ale bezpłatna
Inhalatorium w Czaplinie pod Górą Kalwarią od ponad 40-letniej tężni w Konstancinie-Jeziornie dzieli 20 km. Tężnie różnią się od siebie i to bardzo – ta w Czaplinie jest nieporównywalnie mniejsza, ale za to darmowa. Za skorzystanie z inhalacji na terenie tej starszej trzeba płacić nawet kilkanaście złotych jednorazowo. – Na pewno to, że nasza tężnia jest bezpłatna, będzie przyciągało mieszkańców okolicznych wsi i gmin – przewiduje Zbigniew Adamczyk. – Na razie pogoda nie sprzyjała, ale myślę, że jak zrobi się ładnie, to zainteresowanie będzie spore. Nie każdego stać na sanatorium, czy choćby regularne wizyty w Konstancinie.
Tężnia w Czaplinie powstała dzięki środkom z Budżetu Partycypacyjnego, o które wnioskował sołtys, a ostateczny koszt inwestycji wyniósł niespełna 50 tys. złotych.
Kto może korzystać z tężni?
Minerały i mikroelementy, które zawiera solanka, wchłaniane są do organizmu przez błony śluzowe dróg oddechowych oraz skórę. Inhalacje zalecane są osobom z nadciśnieniem tętniczym, po przebytym COVID-19, z chorobami układu oddechowego, z nieżytem nosa, po terapii ostrych stanów, w stanie ogólnego wyczerpania i stresu oraz z niedoczynnością tarczycy. Z właściwości solanki powinny też skorzystać osoby pracujące w wysokich temperaturach lub w pomieszczeniach o znacznym zapyleniu, jak również ludzie narażeni na szkodliwe działanie smogu. Ponadto minerały zawarte w solance wspierają pracę układu odpornościowego.
Niestety są też przeciwwskazania, m.in. przebyty niedawno zawał serca, nadczynność tarczycy, choroba wieńcowa, nadwrażliwość na którykolwiek składnik solanki, choroby nowotworowe oraz niskie ciśnienie krwi. Dlatego też, zanim rozpoczniemy inhalacje, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
Napisz komentarz
Komentarze